Ohlédnutí za rokem 2009

19. ledna 2010 v 9:38 | Michal Illich |  Společnost
Rok 2009 skončil, shon s dokončováním účetnictví a jiných nezbytností roku nového už máme také skoro za sebou, tedy je dobrý čas se podívat, co se v minulém roce povedlo a nepovedlo. Budu popisovat nejenom Jyxo, ale i vývoj Novy.
Všechna čísla o návštěvnosti jsou z Netmonitoru - v prosinci RUEst, dříve RU, obojí měsíčně.

Blog.cz

První půlrok převažovaly změny "pod kapotou" - tedy přepsání většiny kódu v MVC filosofii, který nám přinesl větší volnost, přehlednost a rychlost při vývoji nových funkcí. První část přepisu (hlavní stranu, žebříčky, oblíbené) jsme pouštěli v lednu, samotné uživatelské blogy dostaly nové jádro v dubnu.
Druhý půlrok už přicházely hlavně nové funkce - ty jsou dobře zdokumentované v sekci Novinky Srdce Blogu, takže zde vypíchnu jen několik z nich:
  • vylepšené komentáře (zvýraznění majitele blogu, emotikony, upozorňování na nové komentáře, rozšířená administrace)
  • podpora fór z forum.cz
  • hezčí fotogalerie - zobrazování obrázků v "lightboxu", velikost zobrazeného obrázku se dynamicky přizpůsobí rozlišení uživatelova prohlížeče, rychlejší přesuny mezi fotkami a navýšení limitu na obrázky na 5 GB
  • uživatelům, kteří si vyplnili "oblíbené" položky (filmy, knihy, sporty, jídla, atd.) jsme schopni doporučit další uživatele s podobnými zájmy
  • hodnocení článků hvězdičkami
  • přihlašování do komentářů a avatary - James Cameron o nich pak vydal i film :)
  • a spousta drobností a oprav chyb
Celkově si Blog.cz víceméně udržel v minulém roce svou vysokou návštěvnost - v lednu měl návštěvnost 2 241 587 reálných uživatelů měsíčně , v prosinci jich bylo 2 131 469 (tedy -5%). Ten pokles nás netěší, ale když se podíváme na návštěvnost konkurence, tak vidíme pokles mnohonásobně větší. To ale neznamená, že se nebudem v tomhle roce pokoušet ten trend zvrátit :)

Forum.cz

Na jaře jsem poušteli diskuzní Forum.cz. Je z technického hlediska zajímavé, že je dobře napojené na naše ostatní projekty - diskuze na Nova.cz jsou hostované na Forum.cz a zároveň oblečené do designu jednotlivých microsites, uživatelé mohou využít přihlašovací jméno z ostatních našich projektů, vyhledávání je dělané přes Jyxo a uživatelé Blog.cz si mohou fórum integrovat do svých blogů.

TN.cz

TN dostaly ke svým prvním narozeninám nový a přehlednější design, kde hlavně posílilo videozpravodajství a celá původní "modrá" část.

Galerie.cz

Galerie byly největším projektem, který jsme spouštěli v minulém roce. Nebudu zde opisovat jejich funkce, které byly dobře popsány v článku na Galerie.blog.cz. Snad jen řeknu, že jsme se snažili udělat vše pro uživatele co nejjednodušší. Uživatelé na Galerie nahráli už 8 milionů fotografií, tak se nám to snad podařilo :)
Na podzim a v lednu jsme pouštěli další sadu novinek - objednávání papírových fotek a dárků, elegantnější rotaci obrázků, jejich ořezávání, upload více odolný proti chybám připojení a ještě jednu novinku, kterou si nechám na samostatný článek.

Vybereme.cz

Pracujeme na novém vyhledávači zboží. Zatímco na Jyxo Zboží běží stále původní stabilní verze, tak na Vybereme.cz jsme spustili beta verzi nové generace vyhledávače, která umožní vyhledávat zboží i podle parametrů (např. si tam zadáte, že chcete fotoaparát s X megapixely a podporou karet Y a Vybereme najde všechny odpovídající foťáky). Tenhle projekt je stále ve vývoji - až budeme spokojeni s přesností výsledků, začneme ho více propagovat.

Nova.cz

Nova dostala v září lehký facelift hlavní stránky, v listopadu pak přišel i redesign Archivu videí Novy, který je podle mě daleko přehlednější a příjemnější než předchozí verze.
Nových microsites pořadů byl víc než si pamatuju, ale vyberu třeba Superstar, Dům snů, Český slavík, Stahovák, Polepšovna mazlíčků nebo web stanice MTV.
Celkově si Nova.cz s návštěvností hodně polepšila - z lednových 1 281 675 uživatelů poskočila na prosincových 1 585 075, přičemž při vyvrcholení Superstar měla téměř 2 miliony reálných uživatelů měsíčně. Z pohledu zobrazených stránek je Nova.cz nejnavštěvovanější český videoportál.

Komunity

V předchozím roce jsme "téměř dokončili" ještě jeden projekt, o kterém neprozradím nic víc než nadpis a to, že bude vypadat jinak než by neznalý čtenář z toho nadpisu usoudil :)

Celkově

Návštěvnost se zvedla z 2 787 112 uživatelů v lednu na 3 028 568 v listopadu.
Kromě novinek, které vidíte navenek, jsme udělali velké pokroky uvnitř: dobrá dokumentace, unit testy u větších projektů, používání frameworků, dodržování coding standards a celkově lépe organizované týmy se zkušenějšími programátory.
Děkuju všem, kteří k tomu přispěli.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Martin Martin | 19. ledna 2010 v 10:22

Ještě napiště něco ze zákulicí Skliku, jak s vámi Seznam vyběhl a co z toho vzešlo.

Po dlouhém roce spouští přepsanou verzi, ale vypadá to děsně - nic nového tam očividně není.

2 Michal Illich Michal Illich | 19. ledna 2010 v 11:12

V původní verzi článku zmínka o Skliku byla, ale pak jsme se rozhodli, že je korektnější neprát prádlo na veřejnosti.

Pár maličkostí navíc tam myslím mají, ale souhlasím s vámi, že tím Seznam ztratil jeden rok.

3 Martin Kopta Martin Kopta | 19. ledna 2010 v 12:35

Přepsání Skliku byla přeci otázka času. Spíš je otázka, jak elegantně se obchodní partneři jsou s to rozejít.

4 Koru Koru | Web | 3. dubna 2011 v 16:13

Hodně zajímavé, rád bych se podíval na stejné shrnutí za rok 2010.

Komentáře jsou uzavřeny.