I my používáme standardizované klávesové zkratky

25. března 2008 v 17:20 | Finwe |  Společnost
I my jsme se zapojili (jako součást zakládající pětice) do bohulibé akce standardizace klávesových zkratek na webových stránkách českého Internetu, a postupně upravujeme naše projekty tak, aby danému standardu vyhovovaly.
Ještě jednou, o co jde?

Klávesové zkratky (accesskeys) na webu nejsou nijak nová věc. Do finální specifikace HTML 4.0 se dostaly 18. Prosince roku 1999. Jejich širšímu použití ale dlouho bránila nejednotnost užití, neexistence standardu. Navíc - Internet Explorer do verze 5.5 nepodporoval jako accesskeys čísla, jen písmena (která se bijí se zkratkami systému a samotného prohlížeče). V jednotnosti užití se nejdále dostala britská vláda, která v roce 2002 zavedla směrnice pro tvorbu webů státních institucí, jejíž součástí je i standard klávesových zkratek.
Jak znovu a znovu opakuje zástupce centra TEREZA Radek Seifert, internet už ze své podstaty (díky tomu, že jsou informace dostupné v digitální podobě) je přístupným médiem. Jen některé webové stránky jsou přístupné více a některé velmi málo. Klávesové zkratky přístupnost dále zvětšují (o to více, pokud se použijí podle nějakého standardu na širokém spektru webů).
Na základě dohody zástupců pěti (nebo chcete-li čtyř) hráčů českého internetu (z kterých posléze vznikla Iniciativa Pro Přístupnější Internet - IPPI), řádně podložené uživatelským testováním v centru TEREZA vznikl seznam klávesových zkratek (který v základě vychází z britského standardu, ale mění jej pro lepší použití v našich podmínkách):
0
Skok na obsah stránky
Britský standard má zkratku S pro "přeskočení navigace", ale S je u nás nepoužitelné, zabírá ho nabídka Soubor a navíc "navigace" je v době zpravodajských a jiných portálů dost nejednotné označení
1
Nápověda ke klávesovým zkratkám
Odkaz na stránku v pevně daném formátu. Pevně daný formát je například pro nevidomé důležitý - když jim čtečka začne předčítat známý začátek textu, mohou si pak být jistější, že jsou opravdu tam, kde chtějí.
2
Hlavní stránka webu
Nemusí být nutně hlavní stránka domény. Z jyxo.blog.cz vede tato zkratka na jyxo.blog.cz, nikoliv na blog.cz
3
Mapa webu
4
Aktivuje políčko vyhledávání
Zkratky 0-2 na webu být musí. 3 a 4 nejsou povinné, ale nelze je obsadit jinými odkazy. 5-9 jsou pak volně k použití (i když IPPI připravuje případové studie pro nejběžnější typy webů).
Zkratky se běžně aktivují trojhmatem alt+shift+číslo. Další specifika jednotlivých prohlížečů jsou rozebrány na stránce standardu.
Je skvělé, že se podařilo v začátku projektu spojit ideou jednotných klávesových zkratek Atlas, Centrum, iDNES, Jyxo i Seznam a vytvořit tak ideální živnou půdu pro další šíření standardu. Klávesové zkratky jsou z hlediska přístupnosti samozřejmě jen kapkou v moři, ale jimi samozřejmě snaha o ještě přístupnější Internet nekončí.

Související:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 VfB VfB | 26. března 2008 v 13:35

nějak to nefunguje, když dám alt + shift + číslo tak se nic nestane, musím použít alt + shif + +, alt + shift + ě, alt + shif + é

tedy nefunguje to na numerické klávesnici, kterou uživatelé počítačů používají na zadávání čísel ale funguje to jen u hlavní (písmenkové) části klávesnice, kterou na zadávání čísel používají jen majitelé notebooků, takže v českém prostředí použití čísel pro klávesové zkratky naráží na specifika našeho jazyka...

2 Finwe Finwe | 26. března 2008 v 16:12

[1] Na numerické klávesnici klávesové zkratky nefungují, to je známá věc - dokonce je to na stránce standardu uvedeno jako poznámka.

Pro to, aby se zkratky lépe uváděly a pamatovaly, se používá označení číslem. To má na klávesnici každý.

např. ve Firefoxu je třeba shift zmačknout vždy, nezávisle na nastavené klávesnici. (Ono je to trochu složitější, chování jde nastavit - http://kb.mozillazine.org/Ui.key.contentAccess)

V Internet Exploreru už je to ale logičtější - tam se Shift s českou klávesnicí mačká právě proto, aby vstupem do prohlížeče bylo právě to číslo místo znaku s nábodeníčkem. Pokud je nastavena klávesnice anglická, shift se mačkat nemusí.

3 BoB BoB | 26. března 2008 v 18:50

[1] Abych doplnil Finweho, numerický blok se např. při použití screenreaderu používá pro jeho ovládání, nikoliv pro zadávání čísel, proto jsou accesskey namapovány na hlavní část klávesnice.

4 Peter Láng Peter Láng | E-mail | Web | 27. března 2008 v 0:07

Tož my teda také... Jen technická - je normální, že když mám otevřený více než jeden tab (FF 1.5, linux) a zvolím některou ze zkratek, přehodí mě to do toho druhého tabu?

5 Pavel Pavel | Web | 25. července 2008 v 13:57

Moc normální se mi to nezdá

6 Pcman Pcman | Web | 20. srpna 2008 v 20:15

Re: 4:

A nemačkáš při tom náhodou CTRL místo ALT když tě to háže do jiného tabu? Teda mě to dělá na FF 3.0, už nevím jak to na 1.5 bylo...

Komentáře jsou uzavřeny.