O hledání hudby

17. května 2007 v 22:38 | Michal Illich |  Vyhledávání
Centrum dnes spustilo hledání MP3. To je fajn, každá nová vyhledávací služba trh zpestřuje a dává mu nové impulsy k růstu.

Využiju příležitosti k připomenutí našeho hledání videa a hudby, což je společný projekt Cesnetu a Jyxa. Užívá jej taktéž náš partner Volný.cz. Podívejme se nejdřív na fakta:

Cesnet/Jyxo
Centrum
Spuštěno
2003
2007
Prohlédává země
17 evropských zemí (ČR,SK,HU a západní evropa) a trochu i .com a .edu
ČR a některé východoevropské země
Podpora formátů
v podstatě veškerá hudba a video - podle koncovek: mp3, ogg, mpg, mpeg, ram, mps, rm, wmv, wmw, asx, wma, smil, smi, asf, mp4, avi, wav, ogm
zřejmě jen MP3 a i-legálně (wma s drm)
Rozsah:
mp3
Eminem
Karel Gott


Jyxo najde:
2 130 914
952
476
Centrum najde:
38 135 ?
400
253
Ten rozsah databáze je ukázán jen na pár dotazech - rozhodně nejde o nějaké důkladné testování. Také je třeba brát v potaz, že Jyxo hledá i video, tedy je to u posledních dvou dotazů porovnávání jablek s jablky+hruškami (nicméně těch hrušek je tam natolik málo, že neovlivní výsledek porovnání).
Přesná čísla uvádí Michal Krsek, který je zná lépe než já: "Multimedialni databaze Jyxa ma ted (22:36): 5.449.053 URL, ktera jsou dostupna. Z toho 1.835.698 s nahledy (tj. je tam podporovane video). V aktualni varce je 260.144 URL nezpracovano. Z tech souboru bez nahledu je 177.143 Windows Media audio a 2.405.064 MP3."
Abych byl spravedlivý, tak Centrum má daleko lépe než my vyřešenou podporu ID3 tagů a listovatelný katalog.
Tolik tedy k porovnání těch služeb. Dál už nebudou žádná fakta, jen takové noční úvahy.

O Centru

Podle zprávičky na Lupě byl jednou z motivací Centra ke spuštění služby i to, že na druhém místě nejhledanějších výrazů je "mp3 ke stažení zdarma". Hurá, Centrum tedy spustilo službu, kterou lidé tak chtějí! - tak by vypadal první pohled. Jenže již po krátké úvaze vám dojde, že 98% těch lidí, co hledají "mp3 ke stažení zdarma" si chtějí zadarmo stáhnout hudbu některého z etablovaných hudebníků (tedy ne nadšeneckých kapel, které svá dílka dávají v mp3kách na svůj web). Co jim Centrum v takovém případě poskytne?
a) hudbu z nelegální distribuce
b) hudbu legální, která není ani "MP3" ani "zdarma"
Tak nevím co je horší - zda podporovat nelegální zdroje či zklamat uživatelovo očekávání.
S takovou službou mohou být spokojeni snad jen pracovníci OSA, kteří mají teď nádhernou službu, jak dohledat servery, které mají oslovit právní výhrůžkou.

Hledat MP3ky my o moc lépe neumíme (a tak to ani netvrdíme ve vzletných tiskových zprávách). Ono to totiž pořádně nejde - distribuování mp3ek populárních hudebníků je totiž nelegální skoro vždy a do jejich hledání se tak pouštět nechceme. Proto se naše hledání soustředí spíše na video a metadata v něm obsažená.

O i-legalne.cz

Tenhle projekt má brilantní marketing - vtipné jméno, spouštění oznámeno v hlavních televizních zprávách, reklama na flaškách od Coca Coly, hezký design. Přidejte dobré technické zpracování a máte českého favorita v prodeji digitální hudby. Potud výborné, jenže na obzoru se rýsuje několik podstatných ale:
- češi neradi platí za hudbu
- češi už vůbec nejsou zvyklí platit za internetové služby
- když už si tu hudbu koupíte, tak zjistíte, že si ji vlastně moc neužijete - v iPodu vám nepojede, ve většině ostatních přehrávačů taky ne (a že v Linuxu to bude také těžké, to už není zas tak důležité)

Pokud se už i-legalne smíří s tím, že dělá službu pro zanedbatelnou část populace (tedy ty, co prošli všemi filtry: chtějí a mohou platit za hudbu na internetu a mají vhodný přehrávač nebo jim nevadí přehrávání pouze na počítači), tak bude na tomto zmenšeném trhu krůček po krůčku růst.
Tento růst bude ukončen poměrně jednoduše a nevyhnutelně - Microsoft a Apple lokalizují svoje hudební obchody pro ČR.
V tom okamžiku nemá i-legalne žádný trumf, kterým by je porazila - na chvíli se stáhne do tržní niky, kde bude nabízet autory českých vydavatelství (dokud s nimi Microsoft a Apple nepodepíší smlouvy) a své "inkubované" autory, ale i to je pevnost, která povolí dost brzy.
Zakladatelé i-legalne.cz se mohou jen modlit, že se jim podaří správně odhadnout vrchol bubliny a dobře projekt prodají.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 VFB VFB | Web | 18. května 2007 v 7:28

už mají ty soubory otagované? jinak dostávám za své peníze jen zmetek, který si musím přegrabovat (čímž utrpí na kvalitě) a popsat a otagovat (čímž ztrácím čas a je to pruda), navíc nutnosti používat WMP je to ještě větší pruda, protože ten má dosti uživatelsky nepřívětivé ovládání

2 Petina Petina | E-mail | Web | 18. května 2007 v 22:13

Omlouvám se že to píšu do téhle rubriky ale jinde je moc komentářů a mě se při tom seká počítač.....mám dotak ohledně top listu...když sem dala ID a zveřejnit na stránku tak se mi to nikde na stránce nezobrazuje.....jak to mám tedy prosím vás udělat, aby mi to počítalo každého návštěvníka a ne jen toho kdo mi příjde do rubriky Top List a klikne na článek kde je už zmiňovaný Top List.......Jak ho mám dát např. aby se ukazoval pod položkami menu...nebo prostě někde kde pujde vidět a bude počítat neustále??.....děkuji za odpověď (napište buď na mail nebo na web děkuji)

3 okradený nádeník okradený nádeník | 19. května 2007 v 11:54

Petr Peřina z Sherwood Media je zloděj a podvodník! Přeju jemu a "jeho" (resp. jím ukradenému) projektu i-legalne.cz bolestivou smrt!

4 Martas Martas | Web | 19. května 2007 v 18:27

Chtěl jsem se zeptat:budou na blog.cz opět nějaké novinky??Dlouho jste nic nezměnili akorát tu zprávu autorovi ale to je vse!Muze te mi prosim prozradit co bude v budoucnu nového??Děkuju předem!Napište mi na blog!Díky!

5 Michal Illich Michal Illich | Web | 20. května 2007 v 12:17

[4]: Bude a mnoho. Čtyři maličkosti (včetně té zprávy autorovi) už jsou spuštěné a tři velké věci na spuštění čekají - pravděpodobně proběhne příští týden. Napíšeme o tom.

6 Michal Illich Michal Illich | Web | 20. května 2007 v 20:32

[2]: Ta ikona toplistu se na vašem blogu už zobrazuje, a to úplně dole. Ještě to trochu vylepšíme, aby se mohla zobrazovat i v menu.

7 retil retil | 23. května 2007 v 15:33

mno testovat Etargety na vostrejch uzivatelich a datech bez moznosti je zneviditelnit a navic pripsat, ze to tak bude i v budoucnu, je v lepsim stavu prasarna.  najdriv ptacka nalakat a pak ho vymachat. ci je to jinak?

8 Michal Illich Michal Illich | E-mail | Web | 24. května 2007 v 11:13

[7]: Možná to pro vás bude překvapení, ale poskytovat službu zadarmo statisícům uživatelům stojí nějaké peníze. Pokud vymyslíte lepší způsob, jak peníze na provoz vydělat, než jakým je kontextová reklama, můžete k nám přijít pracovat. Bude to užitečnější než anonymně přispívat do diskuze.

Ještě k tomu lákání ptáčků, jak jim říkáte: od začátku ptáčkům otevřeně říkáme, že si vyhrazujeme právo tu reklamu zobrazovat. Všichni uživatelé s tím souhlasili. A jen dodávám, že to nebylo v rámci několikastránkového textu psaného právničtinou a malými písmeny, ale jednostránkového a srozumitelného textu. Pokud vás napadne, jak to dělat ještě transparentněji, rádi se přiučíme - je i v našem zájmu s uživateli vždy komunikovat otevřeně a dostatečně dopředu.

9 Martas Martas | Web | 28. května 2007 v 12:25

Dobrý den,říkali jste,že budou nějaké nové funkce,ale ztím žádné nevidím,můžete mi prosím napsat datum kdy je hodláte zobrazit?Děkuju moc a už se strašně těším.Martin

10 Michal Illich Michal Illich | E-mail | Web | 29. května 2007 v 11:19

[10]: Asi dvě menší věci jsme spustili již minulý týden a před pár minutami jsme spustili dvě větší věci (jsou vidět v Nastavení, pokud je najdete :) ). Během týdne o nich napíšu na Jyxo Blog a začneme je propagovat.

11 Martas Martas | Web | 29. května 2007 v 13:13

Děkuju za odpověd,ale našel jen ten profil..co je ta druhá věc??Jinak ten profil je super!!Tak co je to druhé?

12 Martas Martas | Web | 29. května 2007 v 21:02

Blbnou Vám komentáře!!U článků svíti třeba,že tam je nula komentářů a při tom je jich tam třeba 10!!A když si chci zjistit kolik dnes lidí mi kam napsalo komentářů,tak se to neukazuje...takže ted třeba vůbec nevíte,že jsem vám něco napsal!!

13 retil retil | 30. května 2007 v 16:07

[8]:opravdu se mi to ani trochu nelibilo. Proste mi najednou vyskoci pod prispevkem nejaka reklama, aniz bych mohl jakkoli ovlivnit umisteni, vzhled ci obsah. To je vskutku uplne blbe.

14 Jirka* Jirka* | Web | 1. června 2007 v 15:08

objevuji postupně i další novinky, děkuju za ně, zvlášť za možnost zobrazení statistiky přímo na stránkách :-)

15 Marek Marek | 13. června 2007 v 19:25

Budete dávám ted nekdy nove funkce na blog.cz??Děkuju předem za odpoved!

16 PETR PEŘINA PETR PEŘINA | E-mail | Web | 9. ledna 2008 v 21:50

Vážený nádeníku,

obavám se, že si mne pletete s kolegou Petrem Peřinou z ilegalně. Sherwood Media s.r.o. nemá s projektem ilegálně nic společného vyjma dobrých vztahů. Máte ve jménech chaos. Já jsem jiný Petr Peřina :-)

Za Sherwood Media

Petr Peřina

17 Pavel Pavel | Web | 25. května 2008 v 18:01

Jo mě se to líbí, párkrát jsem našel co jsem hledal.

Komentáře jsou uzavřeny.